Livestock

Livestock Schedule

Saturday, Sept. 7

8:00 AMOpen Class Swine Show (Duroc, Hampshire, Spotted, Berkshire, Yorkshire, Poland China, Hereford, Other Breeds, Purebred Market Barrows, Showmanship) - Livestock Pavilion
9:00 AM4-H/FFA County Beef Show (Prospect Calf, Breeding Beef, Market Beef, Beef of Merit, Showmanship) - Indoor Arena
9:00 AM4-H/FFA Rooster Crowing Contest - Small Animal Barn
11:00 AMOpen Class Horse Show (Paint, Appaloosa, Quarter Horse, Pony Halter) - Outdoor Arena
NOON4-H/FFA Poultry Show (Hy Line Layers, Broilers, Large Birds); Costume Poultry Show - Small Animal Show Ring
1:30 PMFFA/4-H Junior Feeder Calf Show - Indoor Arena
5:00 PM4-H/FFA Fun with Feathers - Indoor Arena
6:00 PMFFA/4-H Purebred Swine Show - Livestock Pavilion
6:00 PMNBHA Barrel Racing - Outdoor Arena

Sunday, Sept. 8

8:00 AMOpen Class Junior Sheep Show - Livestock Pavilion
9:00 AM4-H/FFA District Breeding Beef Heifer Show (selection of Supreme Breeding
Heifer); 4-H/FFA District Prospect Calf Show (selection of Supreme Prospect
Heifer and Supreme Prospect Steer) - Indoor Arena
9:00 AM4-H/FFA Rooster Crowing Contest Finals - Small Animal Show Ring
Open Class Horse Show (Paint, Appaloosa, Quarter Horse, Pony Performance) -
Outdoor Arena
9:00 AMOpen Class Horse Show (Paint, Appaloosa, Quarter Horse, Pony Performance) - Outdoor Arena
10:00 AM4-H/FFA Poultry Show (Showmanship, Small Birds) - Small Animal Show Ring
NOONOpen Class Swine Show (Youth Purebred Market Pigs, Commercial Gilts) - Livestock Pavilion
2:00 PMOpen Class Prospect Calf Show - Indoor Arena
6:00 PM4-H/FFA Porterhouse Pentathlon - Indoor Arena
6:30 PMCCF Bull Riding Challenge presented by Barnes Rodeo Company - Outdoor
Arena

Monday, Sept. 9

8:00 AMOpen Class Sheep Show (Dorset, Southdown, Cheviot, Hampshire, Polypay,
Columbia, Montadale, Corriedale) - Livestock Pavilion
9:00 AM4-H/FFA District Market Beef Show (Market Heifers, selection of District
Champion, selection of Supreme Market Beef, Showmanship) - Indoor Arena
9:00 AMOpen Class Horse Show (Paint, Appaloosa, Quarter Horse, Pony Performance) -
Outdoor Arena

Tuesday, Sept. 10

8:00 AMOpen Class Sheep Show (Suffolk, Katahdins, Shropshire, Rambouillet, Babydoll,
Other Breeds) - Livestock Pavilion
9:00 AM4-H/FFA Market Beef Sale - Indoor Arena
NOON4-H/FFA County Horse Show (Halter, Showmanship, Performance, Trail, Games)
- Outdoor Arena

Wednesday, Sept. 11

9:00 AM4-H/FFA Dog Show (Obedience, Showmanship, Rally, Agility, Costume) - Indoor
Arena
11:00 AM4-H/FFA County & District Horse Show (Games)
11:00 AM4-H/FFA Horse Egg and Spoon Contest - Outdoor Arena

Thursday, Sept. 12

8:00 AM4-H/FFA County Lamb Pen Show - Livestock Pavilion
8:00 AM4-H/FFA County & District Sheep Show 4-H/FFA County & District Sheep Show (Market Lambs, Showmanship, Breeding
Ewes, selection of Supreme Market Lamb) - Livestock Pavilion
8:00 AMOpen Class Beef Cattle Show (Miniature Hereford) - Indoor Arena
9:00 AM4-H/FFA County Rabbit Showmanship & Presentations - Small Animal Show
Ring
9:30 AMOpen Class Beef Cattle Show (Charolais) - Indoor Arena
10:00 AM4-H/FFA County Rabbit Show & Awards - Small Animal Show Ring
10:00 AM4-H/FFA District Horse Show (Halter, Showmanship, Performance) - Outdoor
Arena
1:00 PM Open Class and Youth Dairy Cattle Show (Brown Swiss/Jersey, Milking
Shorthorn, Youth Showmanship) - Indoor Arena
1:30 PMFFA County & District Market Swine Show - Livestock Pavilion
3:00 PM4-H District Market Swine Show - Livestock Pavilion
6:00 PM4-H/FFA Pen Pal Relay - Livestock Pavilion
6:30 PM4-H/FFA Rabbit Hopping and Agility Demonstrations - Small Animal Show Ring

Friday, Sept. 13

8:00 AM4-H County Market Swine Show (Packers Choice, Showmanship, Market Swine,
selection of Supreme Showmanship and Supreme Market Swine); 4-H/FFA
Commercial Gilt Show - Livestock Pavilion
9:00 AMOpen Class Dairy Cattle Show Open Class and Youth Dairy Cattle Show (Guernsey/Holstein, All-Breed Novice
classes, selection of Supreme Champion) – Indoor Arena
10:00 AM4-H/FFA Rabbit Hopping & Agility Demonstrations - Small Animal Show Ring
11:00 AMMuttin’ Bustin’ - Outdoor Arena
1:00 PM4-H/FFA Rabbit Costume Contest - Small Animal Show Ring
1:00 PMMuttin’ Bustin’ - Outdoor Arena
2:00 PMOpen Class Beef Cattle Show (Limousin) - Indoor Arena
2:00 PM4-H/FFA Rabbit Hopping & Agility Demonstrations - Small Animal Show Ring
2:30 PMOpen Class Beef Cattle Show (Gelbvieh) - Indoor Arena
3:00 PMMuttin’ Bustin’ - Outdoor Arena
3:30 PMOpen Class Beef Cattle Show (Simmental) - Indoor Arena
6:30 PMCowboy Mounted Shooting - Indoor Arena
7:00 PM4-H/FFA Rabbit Hopping Competition - Indoor Arena

Saturday, Sept. 14

8:00 AM4-H/FFA Broiler, Market Lamb, Meat Goat and Swine Sale - Livestock Pavilion
8:30 AMOpen Class Beef Cattle Show (Angus) - Indoor Arena
9:00 AMOpen Class Horse Show (Pony & Miniature Halter, Draft Decorating and
Showmanship)
10:00 AM4-H/FFA District Rabbit Showmanship & Presentations - Small Animal Show
Ring
10:30 AM4-H/FFA District Rabbit Show - Small Animal Show Ring
11:00 AMFFA/4-H Livestock Judging Contest - Livestock Pavilion
NOON Open Class Horse Show (Miniature, Pony & Draft Driving; North American Cart &
Six-Horse Hitch Classic Series) - Outdoor Arena
2:00 PMOpen Class Beef Cattle Show (Hereford) - Indoor Arena
6:30Ranch Rodeo - Outdoor Arena

Sunday, Sept. 15

9:00 AMOpen Class Rabbit Show - Small Animal Barn
9:00 AM4-H/FFA County & District Meat Goat Show - Livestock Pavilion
10:00 AMOpen Class Horse Show (Miniature Obstacle & Costume; Draft Costume) -
Outdoor Arena
11:00 AMOpen Class Beef Cattle Show (selection of Supreme Beef) - Indoor Arena
NOONOpen Class Horse Show (Miniature, Pony & Draft Driving; North American Cart &
Six-Horse Hitch Classic Series) - Outdoor Arena